Szanowni Państwo!

Tak, Szanowni Państwo… a nawet: Wielce szanowne Panie, wielce szanowni Panowie.
Po tym wstępie, jak sądzę, część z naszych szanownych Czytelniczek i Czytelników poczuje się nieco zdystansowana i pomyśli: „ hmm.. jacyś >>sztywni<< ci autorzy bloga. >>Szanowni Państwo<<- a cóż to za zwrot? Na blogu ? Przecież prawie wszyscy zwracają się na innych blogach bezosobowo lub po prostu per >>Ty<<.”

Zwracanie się do czytelnika na blogu, stawia autora w sytuacji, w której… no właśnie… nie powinien nawet wybierać formy. Powinna ona przyjść naturalnie, zgodnie z charakterem i kulturą osobistą autora.

Szanowni Państwo, nasz blog traktuje „o szlachetności rzeczy…”, ale też o szlachetności w ogóle. Szlachetność to także szacunek dla rozmówcy. Wiem, że żyjemy w czasach, w których przyzwyczajeni jesteśmy do tego, że ludzie zwracają się do siebie (nawet nie znając się dobrze) na „Ty”.

Wmówiono nam, że powinniśmy być „kul” (cool) i „wyluzowani”, bo i po co ten dystans? Powiedziano nam, że tak jest wszędzie i jest nowocześnie.

Nagminne spoufalanie się społeczeństwa jest (niby) oparte na wzorach anglosaskich. W języku angielskim rozmówcy używają wobec siebie często zwrotu „you” co jednak jest tłumaczone w uproszczony sposób jako „ty”. Tymczasem „you” nie znaczy „ty” tylko „wy”. Wy – Państwo. A więc raczej z większym szacunkiem. Gdybyśmy spróbowali np. w Niemczech zwrócić się do kogoś tak jak w Polsce używając formy „Du”- będzie ten ktoś przynajmniej mocno zaskoczony (niemile). W Japonii używanie takiego zwrotu jest nie do pomyślenia. Osoba kulturalna (nie mówię o jakichś szczególnie wyższych sferach) kończy zawsze zdanie dodatkiem- „su”, który nadaje mu w całości charakter formy grzecznościowej. Nieużywanie jej jest objawem po prostu braku kultury.

Czyż nie powinniśmy jednak w naszym zachowaniu brać przykładu właśnie z form kulturalnych?

Używanie formy grzecznościowej, to nie jest objaw „sztywności” tylko elementarny szacunek dla rozmówcy/czytelnika. To element kultury, o którym cały świat jednak pamięta.
A zatem, Szanowni Państwo, pozwólcie, że z szacunku dla Was będziemy tak właśnie zwracać się na naszym blogu. Noblesse oblige.

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s